Kuchyne Lidlu

Švestky

Švestky. Historie švestek sahá až do doby starověkého Egypta - jako neobvyklé cenné ovoce byly švestky vkládány do hrobů bohatých nebožtíků. V hrobce tibetského architekta Ka našli archeologové zásoby sušených švestek, které měly sloužit jako důstojné jídlo po smrti.

Jak vypadají?

Existuje přibližně 6 tisíc odrůd švestek. Je to nejrozmanitější druh z peckového ovoce. Švestky mohou být zelené, žluté, červené, fialové, tmavě modré nebo i hnědé. Obvykle mají sladkou chuť, ale mohou být i kyselé. Toto ovoce má kulatý nebo podlouhlý tvar.

Mezi nejpopulárnější odrůdy v Čechách patří:

- Lepotica – raná odrůda se středními oválnými plody, vyznačuje se menší cukernatostí.

- Jojo – pozdní odrůda s tmavomodrými protáhlými plody. Dužina je žlutá až žluto-zlatá a má pevnou konzistenci. Plod má velmi dobrou chuť.

- Stanley – pozdní odrůda s podlouhlými plody a aromatickou chutí.

- President – pozdní odrůda. Plody jsou fialové s mírně protáhlým až kulovitým tvarem a větší velikostí. Dužina má pevnou konzistenci a aromatickou chuť.

Jak je konzumovat?

Švestky skvěle chutnají v syrovém stavu, ale jsou vhodné i do pečení, k dalšímu zpracování a jako přísada do kyselých jídel. Mohou být nakládané, konzervované nebo sušené.

Jaké mají vlastnosti?

Švestky jsou výborným zdrojem draslíku, vlákniny a železa. Konzumace švestek zmírňuje zácpu, posiluje cévy a zabraňuje jejich praskání. Díky vysokému množství thiaminu čili vitamínu B1, který příznivě ovlivňuje nervový systém, jsou švestky považovány za ovoce, které zlepšuje náladu.,/p>

Sušené švestky se obsahem vitamínů téměř neliší od čerstvých švestek, dokonce obsahují více vitamínu A.

Jak je vybírat?

Čerstvé švestky jsou pružné a tvrdé. Je třeba si vybírat plody, které nemají skvrny a jsou pokryté přirozeným bílým povlakem. Povrch ovoce by měl být bez poškození a hnilob.

 

Nutriční hodnoty ve 100 g ovoce:

• Energetická hodnota - 45 kcal

• Bílkoviny - 0,6 g

• Sacharidy - 11,7 g

• Tuky - 0,2 g

Zpět na Lidl Stánek


Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.