Kuchyne Lidlu

Mandarinky

Mandarinky. Jedná se o citrusové ovoce, které roste na keři se stejným názvem. Keř mandarinky dorůstá do výšky 8 m a jeho silně oranžové ovoce, které je podobné pomeranči, dosahuje průměru 6 až 7 cm.

Odkud pocházejí?

Pocházejí z jižní Asie. První zmínky o mandarinkách se objevily již několik desítek let před naším letopočtem v čínské literatuře. Do Evropy byly přivezeny až v 19. století n.l.

Jak vypadají?

Plody mandarinky mají oranžovou, lesklou slupku, která se dá většinou velmi snadno oddělit od dužniny. Sladká, šťavnatá dužina je rozdělena na měsíčky, ve kterých mohou být pecky, i když existují také odrůdy, které jsou bez pecek. Mezi populární hybridy patří například klementinky (mandarinka křížená s hořkým pomerančem) a tangelo (mandarinka křížená s grapefruitem).

Jaké mají vlastnosti?

Mandarinky jsou jako většina citrusů bohaté na vitamíny, zejména na C a A. Šťáva z mandarinek blahodárně působí na kůži. Díky vysokému obsahu vitamínů má toto ovoce zklidňující účinky. Z listů mandarinek se získává éterický olej, který je využíván v potravinářském a kosmetickém průmyslu a parfumerii.

Jak je konzumovat?

Plody mandarinek se konzumují nejčastěji v syrovém stavu, ale je možné je zpracovat na džemy, sirupy nebo kompoty. V Číně jsou mandarinky symbolem hojnosti a štěstí.

 

Nutriční hodnoty ve 100 g ovoce:

• Energetická hodnota - 53 kcal

• Bílkoviny - 0,8 g

• Sacharidy - 13,3 g

• Tuky - 0,3 g

Zpět na Lidl Stánek


Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.