Kuchyne Lidlu

Citróny

Citróny jsou plody citrónovníku, který dosahuje výšky až 10 metrů. Tento strom kvete po celý rok, jeho větve jsou pokryty ostny. Nevelké ovoce je pokryto hrubou žlutou kůrou. Podle botaniky jsou citróny bobule.

Existuje mnoho odrůd citrónu, to ale nemá vliv na chuť plodů. Vyskytují se citróny bez pecek, s různou tloušťkou kůry a rozdílným tvarem. Odrůdy se liší také stupněm odolnosti vůči nízkým teplotám.

Jaké má vlastnosti?

Citróny jsou bohaté na vitamín C, který příznivě působí na náš organizmus. Přírodní dávka vitamínu C napomáhá při infekcích a nachlazení. Působí také jako prevence, protože podporuje imunitu. Citrón je bohatý na polyfenoly, které předcházejí kardiovaskulárním onemocněním. Rutin posiluje cévy, které jsou tak méně náchylné k praskání. Citrón je antioxidant, odstraňuje volné radikály, zlepšuje paměť a náladu.

Sklenice vody se šťávou z poloviny citrónu pomáhá detoxikovat organizmus. I když je citrón kyselý, je ve své podstatě alkalický. Roztok z vody a citrónové šťávy příznivě ovlivňuje žaludek. Pití vody s citrónem se osvědčilo také v mnoha dietách, protože potlačuje chuť k jídlu.

Kromě vitamínu C obsahuje citrón i vitamín A, draslík a vápník. Pokud někdo nemá v oblibě mléko a mléčné výrobky, měl by zařadit do své stravy citrusy, protože nahrazují chybějící množství vápníku (v citrónech se nachází 26 mg na 100 g ovoce). Vápník přispívá k vývinu kostí a je také důležitý při vývinu nervového systému plodu, proto by měly citrusy konzumovat i těhotné ženy.

 

Nutriční hodnoty ve 100 g ovoce:

• Energetická hodnota - 29 kcal

• Bílkoviny - 0,7 až 1,1 g

• Sacharidy - 6,52 až 7,1 g

• Tuky - 0,3 až 0,6 g

Zpět na Lidl Stánek


Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.