Kuchyne Lidlu

Ananas

Ananas je plod ananasovníku chocholatého. Jedná se o velké, šťavnaté ovoce, které vyrůstá na krátkém stonku z růžice ostnatých listů. Anglický název „pineapple“ pochází ze slov, která znamenají „jablko“ a „borovice“ - toto ovoce připomíná velkou šišku čili „jablko borovice“. Sladký a šťavnatý ananas je pokryt tvrdými, nejedlými šupinami, které je třeba před konzumací odstranit. Plody ananasu dosahují průměrné váhy 1 až 2 kg, ale poměrně velkou část této váhy tvoří koruna ze zelených, ostře zakončených listů, šupinový krunýř, který chrání dužinu, a tvrdé lýko, které se nachází uvnitř ovoce.

Jaké má vlastnosti?

Ananas je považován za ovoce, které pomáhá bojovat proti nadměrným kilogramům. Obsahuje bromelin, enzym, který podporuje trávení rozkládáním bílkovin na aminokyseliny, a také zmírňuje trávicí problémy. V ananasu se nachází množství bílkovin, které podporují trávení a způsobují pocit sytosti.

Jak ho vybírat?

Při výběru ananasu bychom měli sahat po žlutých až oranžových kouscích. Kůra ananasu by neměla být příliš měkká, scvrklá a listy na vrcholu koruny by se měly dát velmi snadno vytáhnout. Vůně ananasu by měla být lehká a příjemná. Intenzivní vůně, která připomíná fermentované ovoce, znamená, že je ananas přezrálý.

Jak na to??

Ananas je ovoce, které se nejčastěji konzumuje v syrovém stavu, je ale možné jej využít i pro přípravu ovocných výrobků, jako např. džemů, kompotů a šťáv. Velmi populární je grilování či zapékání ananasu. Konzumuje se také v sušené a kandované formě. Toto ovoce je výbornou přílohou k dezertům a míchaným nápojům. Výborně chutná i v kombinaci s kyselými jídly.

 

Nutriční hodnoty ve 100 g ovoce:

• Energetická hodnota - 54 kcal

• Bílkoviny - 0,4 g

• Sacharidy - 13,6 g

• Tuky - 0,2 g

Zpět na Lidl Stánek


Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.